ors_slim_banner_athletics.jpg ors_slim_banner_bikes.jpg ors_slim_banner_cycle.jpg ors_slim_banner_velodrm.jpg ors_slim_banner_bike_race.jpg ors_slim_banner_kids_run.jpg ors_slim_banner_netball.jpg ors_slim_banner_row.jpg ors_slim_banner_rowing.jpg ors_slim_banner_shooting.jpg ors_slim_banner_swim.jpg ors_slim_banner_soccer.jpg ors_slim_banner_stadium.jpg

SASI/SA Olympic and Paralympic Team selections continue to rise

20 July 2016

There is just over 2 weeks until the Rio 2016 Olympic Games Opening Ceremony and the Australian Olympic team is gradually building. 46 SASI/South Australian athletes have currently received the coveted Rio Olympics boarding pass. There are a further 2 athletes who have been named as travelling reserves.

With representation across 13 sports including Athletics, Badminton, Basketball, Beach Volleyball, Cycling, Diving, Hockey, Rowing, Shooting, Swimming, Tennis, Trampoline and Water Polo.

The experience across the selected athletes also varies from Anna Meares and Laura Hodges both heading to their 4th Olympic Games while 26 athletes will be making their Olympic debut in Rio.

A further 6 SASI athletes have already been selected on the Australian Paralympic team for Rio, highlighting experience and youth. 11 time Paralympic representative Libby Kosmala who turned 74 on 8 July will head off to her 12th games while SASI’s youngest representing athlete Liam Bekric will debut in swimming at the age of 15.

Olympic Athletes

AthleteSportEvent
Henry FrayneAthleticsLong Jump
Tanya HollidayAthleticsWalks
Chelsea JaenschAthleticsLong Jump
Kurtis MarschallAthleticsPole Vault
Jared TallentAthleticsWalks
Jessica TrengoveAthleticsMarathon
Leanne ChooBadmintonMixed Doubles
Cayla GeorgeBasketballWomen's Basketball
Laura HodgesBasketballWomen's Basketball
Joe InglesBasketballMen's Basketball
Erin PhillipsBasketballWomen's Basketball
Stephanie TalbotBasketballWomen's Basketball
Jack BobridgeCyclingTrack - Team Pursuit
Patrick ConstableCyclingTrack - Team Sprint, Keirin
Rohan DennisCycling - RoadRoad Race, Time Trial
Alexander EdmondsonCyclingTrack - Team Pursuit
Annette EdmondsonCyclingTrack - Team Pursuit, Omnium
Matthew GlaetzerCyclingTrack - Sprint, Team Sprint, Keirin
Anna MearesCyclingTrack - Sprint, Team Sprint, Keirin
Stephanie MortonCyclingTrack - Sprint, Team Sprint, Keirin
Glenn O'SheaCyclingTrack - Omnium
Callum ScotsonCyclingTrack - Team Pursuit
Anthony DeanCycling - BMXElite Men
Sam WilloughbyCycling - BMXElite Men
Grant NelDiving3m Springboard
Jane ClaxtonHockeyWomen's Hockey
Karri McMahonHockeyWomen's Hockey
Gabrielle NanceHockeyWomen's Hockey
Georgie ParkerHockeyWomen's Hockey
Alexander BelonogoffRowingMen's quad
Alexander HillRowingMen's Four
Sally KehoeRowingWomen's double
James McRaeRowingMen's quad
David ChapmanShooting25m Pistol
William GodwardShooting10m Air Rifle
Jack RossiterShooting10m Air Rifle
Dane SampsonShooting10m Air Rifle, 50m Rifle 3 Position Men, 50m Rifle Prone Men
Kyle ChalmersSwimming100m Freestyle/4x100m freestyle relay
Joshua PalmerSwimming100m Breastroke/4x100m medley relay
Thanasi KokkinakisTennisMen's Singles
Blake GaudryTrampolineIndividual Men
Mariafe Artacho Del SolarVolleyball - BeachWomen's Beach Volleyball
Louise BawdenVolleyball - BeachWomen's Beach Volleyball
Taliqua ClancyVolleyball - BeachWomen's Beach Volleyball
Nicole LairdVolleyball - BeachWomen's Beach Volleyball
Isobel BishopWater PoloWomen's Water Polo

Paralympic Athletes

AthleteSportEvent
Kieran ModraCycling AWDTeam Sprint
Jocelyn NeumeullerPara canoeKL1  200
Libby KosmalaShooting AWDAir Rifle
Jesse AunglesSwimming AWD200 IM
Liam BekricSwimming AWD100m Breastroke (S12)
Samuel Von EinemTable Tennis AWDSingles Class 11